חגיגה ים תיכונית

אבנר לסקין

הבישול הים תיכוני כבר רכש לו שֵם בשדה הבריאות. מחקרים מעידים על קשר ישיר בין השיעור הנמוך של מחלות לב באזור לבין הרגלי התזונה והבישול בו. מובן מאליו ששימוש רב בירקות ובפירות טריים, בדגים, בקטניות וביוגורט, תורם לתזונה מאוזנת, עשירה בוויטמינים ובנוגדי חמצון. גם ידוע שהשימוש בשמן זית והעדפתו על פני שומנים מן החי תורמים לאיזון רמת הכולסטרול בדם.

אבל תושבי האזור הזה יודעים שהבישול הים תיכוני הוא גם טעים מאוד, עשיר ומגוון — הם מכירים את נפלאות הקוסקוס המרוקאי, היוגורט היווני, הפסטה האיטלקית, תבשילי הקדירה הספרדיים, ויודעים להתענג על בשרים ודגים "על האש" נוסח ישראל ושכנותיה.

ההיסטוריה הקולוניאלית ארוכת הימים, ועמה הסחר הבינלאומי, עיצבו בארצות הים התיכון כולן תרבות וחקלאות דומות ואף זהות. וישראל, השוכנת באזור הים התיכון ושרבים מתושביה הגיעו אליה מארצות אחרות באזור, נהנית ממטבח ים תיכוני מגוון במיוחד — גם הודות לאוכלוסייתה המגוונת.

המתכונים בספר מבוססים בחלקם על מנות ים תיכוניות קלאסיות, אבל הטוויסט האישי של אבנר לסקין תמיד מורגש בהם, כמו תוספות מפתיעות או צורת בישול יוצאת דופן: צלעות טלה בציפוי אגוזים מתובלים, סקלופיני עגל ברוטב זיתים, סלט טבולה עם פיסטוקים או פנה קוטה עם זעפרן ודבש

קטעי עיתונות