איך לשנות את דעתך

מייקל פולן

מקום ראשון ברשימת רבי המכר של הניו-יורק טיימס

חקירה אמיצה, חודרנית ומבריקה של המהפכה הרפואית והמדעית המתרחשת סביב סמים פסיכדליים — והסיפור המרתק של חוויותיו הפסיכדליות משנות החיים של העיתונאי והסופר המוערך מייקל פולן

כאשר מייקל פולן יצא לחקור כיצד משתמשים באל־אס־די ובפסילוסיבין )הרכיב הפעיל בפטריות הזיה) כדי להקל את מצוקתם של אנשים הסובלים מבעיות קשות לטיפול כמו דיכאון, התמכרות וחרדה, הוא לא התכוון לכתוב את מה שהוא ללא ספק ספרו האישי ביותר. אך משגילה כי מעבר ליכולתם של החומרים המופלאים הללו לשפר את חייהם של הלוקים בנפשם הם ניחנו גם ביכולת לסייע לאנשים בריאים לחלוטין להתמודד עם אתגרי היומיום, הוא החליט לחקור את פני השטח של התודעה בגוף ראשון ולא רק לדווח עליהם . כך יצאה לדרך הרפתקה יחידה במינה אל תוך מצבי תודעה משתנים, יחד עם צלילה עמוקה אל מחקרי המוח החדשים ביותר ואל הקהילה המחתרתית השוקקת של מטפלים פסיכדליים.

פולן מסנן וממיין את התיעוד ההיסטורי כדי להפריד בין האמת על אודות הסמים המסתוריים הללו לבין המיתוסים שסובבים אותם מאז שנות השישים של המאה העשרים, כאשר קומץ של מטיפים פסיכדליים עוררו שלא במתכוון רתיעה עוצמתית ממה שהיה בזמנו שדה מחקר מבטיח.

 איך לשנות את דעתך הוא ניצחון עיתונאי. שילוב אלגנטי ויוצא דופן של מדעים, ממואר, סיפור מסע, היסטוריה ורפואה. זהו תיאור של מסע אל עבר גבולות חדשים ומפתיעים בהבנתנו את התודעה, העצמי ומקומנו בעולם. הנושא האמיתי של סיפור המסע המנטלי של פולן הוא לא רק סמים פסיכדליים אלא גם התצרף הנצחי של התודעה האנושית וכיצד, בעולם המעניק לנו גם סבל וגם שמחה, נוכל לעשות את המיטב כדי להיות נוכחים באופן מלא ולמצוא משמעות בחיינו.

תרגום: ירון סיון

עיצוב העטיפה: טליה בר

לחצו לקריאת הפרק הראשון

קטעי עיתונות

 • "קשה להניח מהיד... כתיבה צלולה ובטוחה."

  "הניו יורק טיימס"

 • בשנתיים האחרונות השתנה מקצה אל הקצה היחס של הממסד לפטריות הזיה. זה האיש שאחראי לכך. עם צאת ספרו "איך לשנות את דעתך" בעברית, פונה הסופר והעיתונאי מייקל פולן לאגף השנוי ביותר במחלוקת בבוטניקה, פטריות ההזיה, והופך את היחס אליהן מסם מסוכן לאמצעי תרפויטי חשוב. בראיון עמו הוא מספר על הטריפים שחווה, דוחה את רבות הסיקסטיז וממליץ על פסיכדלים למבוגרים בלבד.

  ניב הדס, "גלריה"

 • "מייקל פולן, שנודע בשל כתיבתו על צמחים ואוכל, מביא את כל הסקרנות והספקנות המוכרות שלו לנושא שונה לחלוטין... איך לשנות את דעתך מעדכן וממזג את מדע הפסיכדלים עם מגע אישי מאוד."

  מגזין "סיינס"

 • "צלילה עמוקה להיסטוריה של הפסיכדלים... טריפי ונפלא."

  "ניו יורק פוסט"

 • "בעיצומו של עניין מדעי חדש בפוטנציאל שטמון בסגולות הריפוי של הסמים הפסיכדליים, פולן יוצא לחקור את ההיסטוריה שלהם – ואף מנסה אותם בעצמו! הוא יוצא מהמחקר הזה עם אמונה בהבטחה שלהם לטפל בהתמכרויות ובדיכאון, ועם תודעה מורחבת. גם שלכם תתרחב."

  "פיפל"

 • "כבר זמן רב שפולן מבדר ומאיר את עיניהם של הקוראים עם ספריו החקרניים והמשפיעים על אוכל. כעת הוא חוקר דבר מאכל שונה בתכלית, הסמים הפסיכדליים... ומה שהם חושפים בנוגע לתודעה ולמוח. החקירה המורכבת, אך עם זאת בהירה ושובת לב, משלבת פרטים היסטוריים חשובים ומרתקים עם דיווח עיתונאי וממואר אמיץ ומהדהד, ומביטה קדימה אל עבר גישה חדשה ופתוחה כלפי פסיכדלים והיתרונות הטמונים במצבי תודעה מגוונים."

  "בוקליסט" (Starred review)

 • "סוחף ולעתים קרובות מסעיר... יש לתת לפולן קרדיט על כך שעל אף היותו אחד מכתבי המדע הטובים ביותר, הוא מוכן, בשעת הצורך, לנטוש את הנטייה של הז'אנר להיצמד להסברים מטריאליסטיים כדרך היחידה להבנה. אחד המסרים החשובים של הספר הוא שהתועלת שיכולה לצמוח מפסיכדלים עבור הגוססים או החולים מאוד לא ניתנת להפרדה מהחוויות המיסטיות שהם מעוררים."

  "הגרדיאן"

 • "מסע ששווה לצאת אליו, פוקח עיניים ואפילו מפוצץ מוח."

  "קירקוס" (Starred review)

 • "האם הפסיכדלים פותחים דלת אל עבר מציאות אחרת, או שמא זאת אותה מציאות ישנה ומוכרת הנראית מבעד לעדשות אחרות? נשאבתי במהרה אחר העלילה של פולן, המפגישה מדעים, הרחבת תודעה ואיסורים ממשלתיים. אך בלב הסיפור של פולן ניצבת החידה הגדולה מכולן – מדוע חומרים אשר עזרו לכל כך הרבה אנשים צריכים להיות במוקד של עונשים פליליים משוגעים? אכן, מדוע?"

  ארול מוריס

 • "רגע המפץ הגדול של תנועה אשר מאחדת כוחות בכל רחבי העולם."

  "האייריש טיימס"

 • "גישתו ספוגה בכנות ובמודעות עצמית. המטרה שלו צודקת, המחשבה שלו צלולה והכתיבה שלו משכנעת."

  "הוושינגטון פוסט"

 • "נראה שיש ספק קטן מאוד בכך שלסמים הללו יש יותר מה לתרום לפסיכיאטריה משהוכר בו עד כה."

  "הסאנדיי טיימס"

 • "כרוניקה סוחפת ולעתים קרובות מסעירה... יצירה רצינית של היסטוריה ומדע."

  "האובזרבר"