המין האנושי

רוטחר ברחמן

רב המכר העולמי אשר טוען כי בני אדם משגשגים במשבר, וכי טוב לבנו המולד ושיתוף הפעולה בינינו הם הגורמים המשמעותיים ביותר להצלחתנו ארוכת השנים על פני כדור הארץ.

זאת אמונה המאחדת שמאל וימין, פסיכולוגים ופילוסופים, סופרים והיסטוריונים. ממקיאוולי עד הובס, מפרויד עד דוקינס, שורשי האמונה הזאת חדרו עמוק-עמוק למחשבה המערבית. בני אדם, כך תמיד מלמדים אותנו, אנוכיים מטבעם ונשלטים בידי האינטרס העצמי.

אך מה אם זה לא נכון? "המין האנושי" מעלה טיעון חדש: ההנחה שיצר לב האדם טוב מנעוריו היא מציאותית, ואף מהפכנית. לאינסטינקט לשתף פעולה במקום להתחרות, לבטוח במקום לחשוד, יש בסיס אבולוציוני עוד מראשית הופעתו של ההומו ספיינס. זאת ועוד, בכך שאנחנו מניחים את הרע ביותר ביחס לאחר, אנחנו גם מקבלים את הרע ביותר בפוליטיקה ובכלכלה ובכל תחומי החיים.

מחבר רבי-המכר רוטחר ברחמן לוקח כמה מהמחקרים והאירועים המפורסמים ביותר ובוחן אותם בהקשרים חדשים, ובכך מספק נקודת הסתכלות רעננה על 200 אלף השנים האחרונות בתולדות האנושות. מסיפור בעל זבוב אמיתי ועד לבליץ, מחוות שועלים בסיביר ועד לרצח ידוע לשמצה בניו יורק, מהניסוי בהלם חשמלי של סטנלי מילגרם באוניברסיטת ייל ועד לניסוי הכלא של סטנפורד, ברגמן מראה כיצד אמונה בטוב הלב ובאלטרואיזם של בני אדם יכולה ליצור צורת חשיבה ודרך פעולה חדשות שישמשו בסיס לשינוי חברתי אמיתי.

קטעי עיתונות

 • "'המין האנושי' גרם לי להסתכל על האנושות מזווית חדשה."

  יובל נח הררי, מחבר "קיצור תולדות האנושות"

 • "מרתק ומעורר מחשבה."

  אורן נהרי, "מגזין שבת עם רון נשיאל", רשת ב'

 • "קיצור תולדות האנושות של השנה"

  הגרדיאן

 • "הספר שאנחנו צריכים עכשיו"

  הטלגרף

 • "הטיעון של ברחמן הוא פשוט אבל רדיקלי. ברחמן טוען שהאמון בטוב הלב האנושי הוא הבסיס לשינוי חברתי ארוך טווח."

  יו-אס-איי טודיי

 • "מדהים...משכנע...לאחר שהוא מציג את הבעיה, פונה ברגמן לפיתרונות... הוא מתאר עסקים בלי בוסים, בתי ספר שמוריו מניחים שהתלמידים רוצים ללמוד, וממשלות מקומיות שאזרחיהן משתמשים בכוח אמיתי באופן חכם... טענה חזקה לטובת המעלות האנושיות."

  (Kirkus (starred review

 • "היסטוריון מוכשר הבוחן את העבר במטרה להוכיח שהאנושות אינה בהכרח כה רעה... חווית קריאה מהנה – נגיש, נמרץ ומלא סיפורים נפלאים."

  Sunday Times

 • "תוסס ופוקח עיניים... אפילו לפני כמה חודשים, (הרעיון שרוב האנשים מתנהגים כראוי ברוב המקרים) היה עשוי להיראות, כפי שטוען ברגמן, 'כרעיון רדיקלי'. משבר הקורונה עשה זאת ברור כשמש."

  Irish Times

 • "בעולם של פסימיות מתוחכמת, הספר הזה מהווה שינוי מרענן... לקוראי המאה העשרים חסרים נביאים, במיוחד אופטימיסטים."

  Economist