תפילות לחטופות

ג'ניפר קלמנט

לֵיידִי-דִי גרסיה מרטינֶז האמיצה, המצחיקה והחכמה, נולדה לתוך עולם שמסוכן להיות בו נערה. בהרי גֶרֶרוֹ, מקסיקו, נשים צריכות להגן על עצמן, לאחר שהגברים שלהן עזבו בחיפוש אחר הזדמנויות במקומות אחרים. במקום זה, בצל מלחמת הסמים, גופות מתגלות בפאתי הכפר ומוחזרות לאדמה על ידי עקרבים ונחשים. בית הספר נפתח רק לפרקים, כאשר מצליחים למשוך מורה מתנדב מהעיר הגדולה למשך סמסטר. בגררו שולטים ברוני הסמים, ואמהות מחפשות את בנותיהן לבנים, או "הופכות אותן למכוערות" – גוזזות את שערותיהן, משחירות את שיניהן, כל דבר אחר העשוי להגן עליהן מפני אחיזתם הטורפת של הקרטלים. וכאשר רכבי הספורט-שטח השחורים דוהרים לתוך העיירה, ליידי-די וחברותיה מסתתרות כמו חיות בתוך בורות בחצר האחורית, מחוץ לטווח הראייה.

בעוד אמא שלה ממתינה לשווא לשובו של בעלה, ליידי-די וחברותיה חולמות על עתיד שיש בו תקוה יותר גדולה מאשר פשוט לשרוד, ומוצאות הומור ואחווה לנוכח חייהן הטרגים.

תפילות לחטופות מתאר תמונה מרגשת ומאירת עיניים של נשים באיזורים הכפריים של מקסיקו, ואת ההשלכות החבויות לעין של מלחמה לא צודקת. זהו רומן בלתי נשכח על חברות, משפחה ונחישות.

"תפילות לחטופות עוסק באלימות שלוחת רסן נגד נשים והרס קהילות עקב סחר הסמים במקסיקו, אבל טביעת העין של קלמנט, השפה הפיוטית שלה והאמינות המשכנעת של דמויותיה הופכים את המציאות הקטלנית לרומן מרגש ומקסים באופן טרגי." יאן מרטל, מחבר חיי פיי

 תרגום מאנגלית: יואב כ"ץ

עיצוב העטיפה: ענבל ראובן

קטעי עיתונות