אור באוגוסט

אור באוגוסט

ויליאם פוקנר

אור באוגוסט, אחד הרומנים האהובים והנגישים ביותר של ויליאם פוקנר, מגדולי הסופרים האמריקאים במאה העשרים, חושף את יצירתו הספרותית במלוא עוצמתה.

חיפושה הנחוש של לינה גרוב אחר אביו של העובר שברחמה יוצר סיפור עשיר ונוגע ללב על התמדה נוכח ידיעת המוות. הוא גם עושה לנו הכרה עם כמה מהדמויות הבלתי נשכחות של פוקנר: הכומר גייל הייטאוור, מנודה בודד ורדוף חזיונות על תהילת הקונפדרציה וג'ו כריסמס, נווד אניגמטי נואש, המוטרד ללא הרף ממוצאו המעורב. הרומן, שסיפורי הדמויות האלה שזורים בו, מפיח רוח חיים בדרום של פוקנר, על כל תהילתו המרתקת.

בסגנון סיפורי מודרני, שיונק ממקורות נוצריים ומסיפורים שבעל פה, חוקר פוקנר נושאים כמו גזע, מין, מעמד ודת בדרום של ארצות הברית. באמצעות התמקדות בדמויות של לא-יוצלחים, מנודים חברתית ונוודים, הוא מתאר את ההתנגשות בין דמויות מנוכרות לבין חברה כפרית פוריטנית, מלאת דעות קדומות.

מאז צאתו לאור ב-1932, עורר הרומן אור באוגוסט עניין רב בקרב המבקרים והקוראים, ועם הזמן היה לאחת היצירות הספרותיות החשובות של פוקנר. "הספרייה המודרנית" אף בחרה בו לאחד הרומנים הטובים בכל הזמנים. המגזין טיים כלל את הרומן ברשימתו: מאה הרומנים באנגלית הטובים ביותר מ-1923 עד 2005.

עורכת הסדרה: רחל פן
תרגום: שרון פרמינגר
עיצוב העטיפה: דקל בוברוב
איור העטיפה: רענן מורג

אור באוגוסט - ביקורות

"תרגום מחודש לרומן של פוקנר מאפשר לחוות את עוצמתו, גדולתו וגאוניותו של הסופר. גם כאן מדובר בהלך רוח טרגי על רקע הדרום האמריקני הנחשל ודמויותיו הגזעניות, המנודות וחסרות התקווה."

לביקורת המלאה

עמיחי שלו, ״מקור ראשון״

"צריך להתענג על הכתיבה היפייפיה של פוקנר שכל משפט וכל שורה במקומה, זה ספר לקריאה איטית, ספר שמתאר את המורכבות של החיים בדרום בארצות הברית, לא קוראים את הספר כדי לסיים, קוראים כדי להנות מהשפה, ...

לביקורת המלאה

שניר פלג

"פוקנר, יותר מרוב האנשים, היה מודע לעוצמה האנושית וגם לחולשה האנושית. הוא ידע שההבנה וההתמודדות עם הפחד הן חלק גדול מסיבת הקיום של הסופר."

ג'ון סטיינבק