אל תיתן לי למות במקום הזה

אל תיתן לי למות במקום הזה

רטווט לפצ'רואנספ

קובץ הסיפורים אל תיתן לי למות במקום הזה הוא יצירת ביכורים מאת סופר תאי-אמריקאי צעיר ועטור פרסים. הסיפורים, הממוקמים בתאילנד של ימינו, מציירים בנדיבות רבה קשרי משפחה, רומנטיקת נעורים, מאבקים בין-דוריים וכיוונים תרבותיים חדשים, כולם מתחת לפני השטח החמים והמבריקים של נופי הגלויות. הסיפורים כתובים בחדות, חן ותחכום יוצאי דופן ומציגים אומה רחוקה מאוד מהסטריאוטיפים האקזוטיים שדבקו בה.

בסיפור הפותח, פראנגים, בנה של בעלת מוטל על שפת הים חוטא בחטא הנורא של התאהבות בתיירת יפה, והעימות בין הנער הילידי לבין החבר האמריקאי של הנערה מגיע לשיא נפלא בין פירות מנגו מתעופפים וקלינט איסטווד – חזיר מחמד – השוחה אל הים.

הנובלה הסוגרת את הספר, קרב תרנגולים, היא סיפור התבגרות מדהים, בו נערה צעירה עדה למלחמתו האמיצה אך הפזיזה של אביה הגאה בעבריין מקומי, ששליטת משפחתו נטולת הרסן באנשי העיר עוברת מדור לדור.

באוסף הדמויות החיוניות שיצר, הורים וילדים, בני המקום ועוברי-אורח, אוהבים נלהבים ואויבים מושבעים, מכריח אותנו לפצרואנספ להביט במבט חדש בנסיבות המעצבות את השפותינו ובדיעות הקדומות שמקשות עלינו לראות. אל תתן לי למות במקום הזה הוא חוויית קריאה נפלאה ועשירה, יוצאת דופן בצער וביושר שבה, המגלה לנו שכאשר מדובר בכאב וכעס, עלבונות ואהבה, כל מקום מתגלה כבית.

תרגום הספר: יואב כ"ץ

עיצוב העטיפה: עדה רוטנברג

אל תיתן לי למות במקום הזה - ביקורות

"לפצרואנספ אינו מתעלם מן היופי המצוי באנשים, אפילו בנסיבות הנוראיות ביותר."

וושינגטון פוסט

"סיפורים כואבים וזועמים המתרחשים בתאילנד וחושפים, בחריפות קומית, איך מדינה קטנה סופגת את גלי ההתמערבות."

פבלישרס וויקלי

"יש ספרים היכולים לקחת אותך למדינה אחרת. צריך רק לפתוח אותם. ברוכים הבאים לתאילנד."

לביקורת המלאה

ליאת אלקיים

"ספרו המסעיר של רטווט לפצ'רואנספ התאילנדי…(הוא) הספר המסעיר והמרענן שתקראו הקיץ"

לביקורת המלאה

איילת שני, ידיעות אחרונות