המין האנושי

המין האנושי

רוטחר ברחמן

רב המכר העולמי אשר טוען כי בני אדם משגשגים במשבר, וכי טוב לבנו המולד ושיתוף הפעולה בינינו הם הגורמים המשמעותיים ביותר להצלחתנו ארוכת השנים על פני כדור הארץ.

זאת אמונה המאחדת שמאל וימין, פסיכולוגים ופילוסופים, סופרים והיסטוריונים. ממקיאוולי עד הובס, מפרויד עד דוקינס, שורשי האמונה הזאת חדרו עמוק-עמוק למחשבה המערבית. בני אדם, כך תמיד מלמדים אותנו, אנוכיים מטבעם ונשלטים בידי האינטרס העצמי.

אך מה אם זה לא נכון? "המין האנושי" מעלה טיעון חדש: ההנחה שיצר לב האדם טוב מנעוריו היא מציאותית, ואף מהפכנית. לאינסטינקט לשתף פעולה במקום להתחרות, לבטוח במקום לחשוד, יש בסיס אבולוציוני עוד מראשית הופעתו של ההומו ספיינס. זאת ועוד, בכך שאנחנו מניחים את הרע ביותר ביחס לאחר, אנחנו גם מקבלים את הרע ביותר בפוליטיקה ובכלכלה ובכל תחומי החיים.

מחבר רבי-המכר רוטחר ברחמן לוקח כמה מהמחקרים והאירועים המפורסמים ביותר ובוחן אותם בהקשרים חדשים, ובכך מספק נקודת הסתכלות רעננה על 200 אלף השנים האחרונות בתולדות האנושות. מסיפור בעל זבוב אמיתי ועד לבליץ, מחוות שועלים בסיביר ועד לרצח ידוע לשמצה בניו יורק, מהניסוי בהלם חשמלי של סטנלי מילגרם באוניברסיטת ייל ועד לניסוי הכלא של סטנפורד, ברגמן מראה כיצד אמונה בטוב הלב ובאלטרואיזם של בני אדם יכולה ליצור צורת חשיבה ודרך פעולה חדשות שישמשו בסיס לשינוי חברתי אמיתי.

תרגום: אילן פן

עיצוב העטיפה: טליה בר

לחצו לקריאת הפרק על "בעל זבוב"

ההיסטוריון רוטחר ברחמן משוחח עם דניאל פינק על ספרו המין האנושי:

המין האנושי - בעיתונות

בראיון ל"דבר" עם צאת ספרו, המין האנושי – היסטוריה של תקווה, מסביר ברחמן מדוע בני האדם טובים...

הורים מקלקלים את התכונות החיוביות הטבעיות של ילדיהם, טוען היסטוריון בספר חדש. בניגוד לדעה הרווחת, יצר לב הא...

קראו את הפרק על "בעל זבוב" מתוך המין האנושי, באדיבות YNET

המין האנושי - ביקורות

"ספר חדש ומצוין."

לביקורת המלאה

שי להב

"בעולם של פסימיות מתוחכמת, הספר הזה מהווה שינוי מרענן… לקוראי המאה העשרים חסרים נביאים, במיוחד אופטימיסטים."

Economist

"תוסס ופוקח עיניים… אפילו לפני כמה חודשים, (הרעיון שרוב האנשים מתנהגים כראוי ברוב המקרים) היה עשוי להיראות, כפי שטוען ברגמן, 'כרעיון רדיקלי'. משבר הקורונה עשה זאת ברור כשמש."

Irish Times

"היסטוריון מוכשר הבוחן את העבר במטרה להוכיח שהאנושות אינה בהכרח כה רעה… חווית קריאה מהנה – נגיש, נמרץ ומלא סיפורים נפלאים."

Sunday Times

"מדהים…משכנע…לאחר שהוא מציג את הבעיה, פונה ברגמן לפיתרונות… הוא מתאר עסקים בלי בוסים, בתי ספר שמוריו מניחים שהתלמידים רוצים ללמוד, וממשלות מקומיות שאזרחיהן משתמשים בכוח אמיתי...

Kirkus

"הטיעון של ברחמן הוא פשוט אבל רדיקלי. ברחמן טוען שהאמון בטוב הלב האנושי הוא הבסיס לשינוי חברתי ארוך טווח."

יו-אס-איי טודיי

"הספר שאנחנו צריכים עכשיו"

הטלגרף

"'קיצור תולדות האנושות' של השנה"

הגרדיאן

"בשורה התחתונה זהו ספר מומלץ לציניקנים כפי שהוא מומלץ לאוהבי אדם. בתוך ז'אנר המדע הפופולרי מדובר באחד הספרים היותר מהנים לקריאה שיצאו בשנים האחרונות. המסקנות של ברחמן קיצוניות, וההצעות שלו לשי...

לביקורת המלאה

עמית סלונים

"מרתק ומעורר מחשבה."

לביקורת המלאה

אורן נהרי, רשת ב'