הנבחר

הנבחר

ברניס רובנס

הרומן הנבחר, מאת הסופרת היהודייה-ולשית ברניס רובנס (1923-2004), הפך אותה בשנת 1970 לאישה הראשונה שזכתה בפרס בּוּקר היוקרתי.

בסגנון כתיבה ייחודי ובהומור יהודי משובח מתארת רובנס את עלילותיה של משפחה יהודית בלתי-מתפקדת ממזרח לונדון, בשנות השישים של המאה שעברה.

נורמן, הבן היחיד מבין שלושת ילדיהם של רבי צוֶוק ואשתו שרה הוא גאון. ילד פלא, משפטן מבריק, היהלום שבכתר, עד אשר בגיל ארבעים ואחת הוא סובל מהתמוטטות נפשית עקב רצונו למלא אחר הציפיות של הוריו.  בלה, אחותו הרווקה של נורמן, עדיין גורבת את גרבי הילדה הלבנים הקצרים גם בהיותה אישה, ואילו אחותו הצעירה והיפהפייה, אסתר, התפקרה ונשאה לגבר לא יהודי. ומעל כל זאת מרחפת רוחה של אם המשפחה שממשיכה לרדות בה גם מתוך הקבר.

לחצו לקריאת הפרק הראשון

הנבחר - בעיתונות

קראו את הפרק הראשון של הנבחר באדיבות "הארץ"

הנבחר - ביקורות

"הכתיבה יפיפייה ושזורה בעדינות בהומור יהודי. הבעיות שמועלות בסיפור הן בעיות אוניברסאליות ומאד אנושיות. לקראת הסיום נחשף סוד מאד דרמטי ומפתיע. ספר נפלא! רוצו לקרוא."

לביקורת המלאה

לולה בר

"קיימת גם המשיכה הפשוטה שיש בכתיבה איכותית, מתמשכת. שהאפקטיביות שלה מצטברת ואינה מתבטאת דווקא בקטע מסויים."

The Guardian

"רומן נפלא בשפיותו, בחמלה ובהומור שבו."

Daily Telegraph

"רומן מריר-עצוב- מצחיק. מעמיק וחכם הכתוב מתוך אהבה לבני אדם וראיה חומלת. הוא נגע לליבי ואני שמחה שהתאפשר לי להכיר את כתיבתה של רובנס. מומלץ בחום."

לביקורת המלאה

יפה גביש

"הסופרת מוליכה אותו מגילוי לגילוי, מעלה בהדרגה את המסך, וחושפת את פרשת משפחת צווק באמינות משכנעת. הזכיה של הספר בפרס הבוקר (1970) מוצדקת בעיני."

לביקורת המלאה

אתי סרוסי, סקירות ספרים

"אחרי שסיימתי לקרוא את הספר הזה חשבתי לעצמי איך ייתכן שספר כל כך יהודי שעוסק בהתפוררותה של משפחה יהודית מאנגליה וכתוב כך תורגם רק עכשיו 48 שנה לאחר צאתו לאור… זהו ספר נפלא … מעבר ל...

לביקורת המלאה

שניר פלג, הספרים ואני

בגב הספר מופיעות 3 ביקורות מזמן הוצאת הספר. בשתיים מהם מופיעה המילה "חמלה". הדבר אינו מקרי. הנבחר הוא, לפני הכל, ביטוי מזוקק של חמלה לדמויות הספר, וחמלה כללית לבני אדם, בדמות ספר. אין בספ...

לביקורת המלאה

יוחאי ג'רפי

"'הנבחר' כמעט בן 50, אבל מרגיש כאילו נכתב אתמול:…רובנס לא עושה הנחות ולא מנסה להתנחמד. הנשמה שהיא חודרת למצולותיה משוסעת וקרועה, מסויטת ומדממת. היהדות שבספר זורמת מתחת לפני השטח כמו איז...

לביקורת המלאה

רן בן-נון, ידיעות אחרונות

"כתיבתה מלאת חמלה, וחוכמתה הופכת את הקריאה לממכרת."

New Statesman

"המילה 'מטלטל' אומנם כבר איבדה את משמעותה בגלל שימוש מופרז ולא נכון, אבל הנה ספר שראוי לשימוש במילה הזאת… יוצא דופן… ספר נהדר."

לביקורת המלאה

איתמר מרילוס, שביעי