הקודקס של ארכימדס

הקודקס של ארכימדס

רויאל נץ, ויליאם נואל

באוקטובר 1998 דיווח ה"ניו יורק טיימס", כי מיליונר מסתורי שילם יותר משני מיליון דולר תמורת ספר תפילות בלוי ומכוער. התפילות בספר נכתבו בימי הביניים, אבל לא זו היתה הסיבה למחיר הגבוה: מתחת לתפילות, כמעט לא נראה מבעד לכתמים ולפיח, נחבא הטקסט העתיק ביותר ששרד מאת גדול המתמטיקאים של העולם העתיק – ארכימדס.

הקודקס של ארכימס מגולל את הסיפור האמיתי של כתב-היד המדעי החשוב ביותר שקיים בימינו – הפלימפססט של ארכימדס. הקודקס, שהוא בן יותר מאלף שנה, שרד בדרך מופלאה לאחר כל התלאות שעבר. כתב-היד הראשון נמחק, אחר-כך נכתב עליו כתב-יד חדש, הוא נפגם ונותר שכוח על מדפים של מנזר עתיק. הקודקס נדד בין מסעות צלב ומלחמות עולם, ממזרח למערב על פני ימים ויבשות. הוא התגלה בשנת 1906, נחקר בקצרה, ושב ונעלם למשך מאה שלמה כמעט, עד אשר שב וצץ באותה מכירה פומבית. רק עתה – הודות לטכניקות ההדמיה המודרניות – תכניו הסודיים יוצאים אל האור עם מסקנות מפתיעות שישנו את הבנתנו את ההיסטוריה של המדע מיסודה. נראה שארכימדס יכול היה לצעוק "אאוריקה!" מן האמבטיה שלו יותר מפעם אחת.

בחלקו עבודת בלשות ובחלקו הרפתקאות, בחלקו רומן ובחלקו מדע, הסיפור הזה אינו דומה לשום סיפור אחר. ויליאם נואל ורוויאל נץ, שחקרו את הספר מ-1998, מגישים סיפור הנע בין ההיסטוריה של הספר לבין התגלית המדעית ההיסטורית החבויה בין דפיו.

תרגום הספר: דרורה בלישה