השיבה לברלין

השיבה לברלין

הנס פאלאדה

לראשונה בעברית, דיוקן בלתי נשכח מאת רב-האמן הנס פאלאדה של החורבן הפיזי והפסיכולוגי שהמיטה מלחמת העולם השנייה על גרמניה

גרמניה, שלהי 1945. המלחמה הסתיימה, אבל ד"ר דוֹל, איש מתבודד ו"פסימי מתון", חי בפחד מתמיד. בלילות הוא נרדף על ידי חלומות מסויטים על מכתש הפצצה שבו הוא לכוד – הוא, וכל יתר גרמניה. יותר מכול, הוא שואף לגבור על תחושת האשמה הקולקטיבית, אבל אין בכוחו לתקן אף עוולה, בייחוד בתפקידו כראש עיר קטנה בצפון-מזרח הארץ, הכבוש בידי הצבא האדום. ד"ר דול נמלט לברלין, ושם הוא מוצא מפלט בהתמכרות למורפיום. כל מנה היא בבחינת "מוות קטן". כשהוא מלווה באשתו הצעירה, השותפה להתמכרותו, מנסה הדוקטור למצוא את דרכו באנדרלמוסיה ששורה בעיר השסועה ומתחיל בהיסוס להאמין בעתיד טוב יותר.
בסגנונו הייחודי והבהיר של פאלאדה, השיבה לברלין מיטיב להמחיש את אווירת הנכאים והייאוש ששררו בגרמניה שלאחר המלחמה באופן שמעולם לא תואר.

תרגום מגרמנית: יוספיה סימון

עיצוב העטיפה: עדה רוטנברג

השיבה לברלין - בעיתונות

"'מחבר הרומן הזה אינו מרוצה כלל וכלל מהמילים שכתב בעמודים הבאים…'. כך פותח הנס פאלאדה את השיבה ל...

"דרך סיפורו של רופא הנמלט לברלין בשלהי מלחמת העולם השנייה ומתמכר למורפיום, הספר משרטט את פניהן המרוסקו...

השיבה לברלין - ביקורות

"הקורא נצמד לעצבים החשופים של הגיבור… ואינו יכול להינתק מן הדפים."

לביקורת המלאה

תלמה אדמון

"ממליצה לקרוא את השיבה מברלין מפני שהוא מתאר לא רק קורות זמנים אפלים, אלא יכול לשמש כתמרור אזהרה למה קורה, דווקא לאדם מן השורה, בעת השתלטותם של משטרי אימים."

לביקורת המלאה

אורית יפרח, סלונה

"בקרב אלה שמוצאים במשמעות ההיסטורית והרוחנית חשיבות גבוהה לא פחות מחוויית הקריאה, "השיבה לברלין" הוא ספר חובה."

לביקורת המלאה

דוד רוזנטל

"…הספר מאפשר מבט בזמן אמת על ברלין שאחרי המלחמה. יש בקריאה בו מן התדהמה שישנה בהתבוננות בצילומי ברלין החרבה ב'גרמניה שנת אפס', סרטו של רוברטו רוסליני מ־ 1948…"

אריק גלסנר

"'מחבר הרומן הזה אינו מרוצה כלל וכלל מהמילים שכתב בעמודים הבאים…'. כך פותח הנס פאלאדה את 'השיבה לברלין'. הספר, שנכתב ב-1946 – שנה לפני שיצא לאור לראשונה 'לבד בברלין' – מתאר א...

לביקורת המלאה

Ynet

"דרך סיפורו של רופא הנמלט לברלין בשלהי מלחמת העולם השנייה ומתמכר למורפיום, הספר משרטט את פניהן המרוסקות של בירת הרייך השלישי ושל גרמניה כולה בחודשים הראשונים שלאחר התבוסה."

לביקורת המלאה

אבנר שפירא

""השיבה לברלין מציג בכנות חסרת פשרות ולעתים מעוררת אימה את הקשיים והקונפליקטים שהגרמנים התמודדו איתם אחרי המלחמה."

לביקורת המלאה

The Observer

"הכתיבה המצוינת של פלאדה מצליחה לשחזר תקופה קשה ואפלה בהיסטורית אירופה, השלטון הנאצי והכיבוש הקומוניסטי. בשפה ברורה וקריאה מעביר לנו את תחושותיו של האזרח דול המייצג אזרחים נוספים רבים. עוד לבנ...

לביקורת המלאה

רחל פארן

"סיפור הישרדות בהריסות ברלין שלאחר המלחמה."

לביקורת המלאה

The Sunday Times

"פאלאדה הוא אחד הסופרים הגרמנים הכי מדוברים בשנים האחרונות, גם משום הוא מביא לקוראים זווית ספרותית של מי שנותרו בגרמניה הנאצית למרות התנגדותם למעשיהם של הנאצים. ספריו של פאלאדה מעוררים עניין ר...

לביקורת המלאה

עלית קרפ