השתיין

השתיין

הנס פאלאדה

ארווין זומר, סוחר גרמני, מתמכר לטיפה המרה בעקבות משבר אישי. השתייה דוחפת אותו למסע תופת דרך מוסדות סגורים ובתי סוהר. במבט רגיש אל תהומות נפשו של אלכוהוליסט ובסגנון הומוריסטי-מריר, מתאר פאלאדה את עולמו של האיש הבודד, האאוטסיידר. יצירת המופת הביוגרפית הזאת נכתבה על ידי פאלאדה בכתב צופן כאשר היה מאושפז במוסד נאצי לפושעים חולי נפש, לשם נשלח לאחר מריבה עם אשתו, שבמהלכה פלט בטעות, לטענתו, ירייה מאקדחו. הטקסט התגלה רק לאחר מותו.

תרגום מגרמנית: יוספיה סימון

עיצוב העטיפה: עדה רוטנברג

השתיין - בעיתונות

"בעודו מאושפז במוסד נאצי לפושעים חולי נפש כתב הנס פאלאדה את ספרו השתיין. בשיחה עם בנו לרגל תרגום הספר ...

בתכניתה "מעבירים לראשון" ברשת ב', ליאת רגב משוחחת עם המתרגמת יוסיפיה סימון על צאתו לאור של השתיין...

"הוא ירה באשתו ונשלח לבית משוגעים, שם כתב את השתיין בקוד שפוענח לאחר מותו. תרגומו לעברית הוא הזדמנות ל...

בתכניתה "מעבירים לראשון" ברשת ב', ליאת רגב משוחחת עם המתרגמת יוסיפיה סימון על צאתו לאור של "...

השתיין - ביקורות

"מזמן לא קראתי רומן כל כך כואב, קשה ומייאש בשקיקה ובמהירות כזו. סיימתי לקרוא את "השתיין" עם מועקה גדולה בלב – אבל שלא תטעו, זהו אחד הספרים הטובים שקראתי השנה."

לביקורת המלאה

אסנת שגב, אנשי הספר

"השתיין מאת הנס פאלאדה – מבקרים רבים כתבו שהספר של פאלאדה נכתב כתגובה למשטר הנאצי ולדיכוי שלו ודרשו להבין אותו בהקשר פוליטי-היסטורי, אך לדידי צריך לקרוא את הספר המצוין והמבריק הזה כתגובת-נגד ל...

לביקורת המלאה

ניסים כ"ץ, יקום תרבות

"הנס פאלאדה מספר באירוניה עגומה את סיפורו של שתיין, כלומר את סיפורו שלו, מהנחמה שמצא בטיפה המרה ועד שאיבד לחלוטין את חירותו."

לביקורת המלאה

עמית מרכוס, הארץ

"ספריו של הנס פאלאדה (לבד בברלין), שזוכים להצלחה אדירה בארץ ובעולם בשנים האחרונות, משרטטים את דמותה של גרמניה הנאצית בעיני האזרח הקטן. ספרו השתיין משלב מאפיינים אוטוביוגרפיים עם תמונת מצב פולי...

לביקורת המלאה

יניב מגל, גלובס

"זהו ספר טראגי ויפהפה, עם ביקורת חברתית נוקבת עם התנגדות מוסווית לנאצים, שימוש באמצעים פסיכולוגים רבים ותאור חד ומושחז של המתמכר והתמכרותו ותפקוד החברה בתווך."

לביקורת המלאה

נענע 10

"השתיין הוא מעשה התנגדות מוסווה לנאציזם, אוטוביוגרפיה מוצפנת וחקירה פסיכולוגית חודרת של התמכרות."  

London Review of Books

"כן, טרגי ויפהפה… הרומן המזעזע באופן מושלם, ומושלם באופן מזעזע, מגולל את סיפורו של פאלאדה עצמו שנדחה על ידי החברה והוא משיב לה עלבון."  

New Statesmen

"רומן הרואי, אמיץ ונועז."

The Sunday Times

"בעודו מאושפז במוסד נאצי לפושעים חולי נפש כתב הנס פאלאדה את ספרו "השתיין". בשיחה עם בנו לרגל תרגום הספר לעברית, הוא מנסה לשפוך אור על דמותו השנויה במחלוקת של אביו"

לביקורת המלאה

לי פלר , טיים אאוט

"הוא ירה באשתו ונשלח לבית משוגעים, שם כתב את "השתיין" בקוד שפוענח לאחר מותו. תרגומו לעברית הוא הזדמנות לחשוף את סיפורו המטורף של הנס פאלאדה, הגאון מאחורי רב־המכר "לבד בברלין&quo...

לביקורת המלאה

אורי שאלתיאל, כלכליסט