לס

אנדרו שון גרייר

מי אמר שאנחנו לא יכולים לברוח מהצרות שלנו? ארתור לס, סופר שהקריירה שלו מדשדשת, עומד לחגוג יום הולדת חמישים כשהוא מקבל הזמנה לחתונה של האקס שלו. אם ייעתר להזמנה יספוג מבטים מכל עבר, אם יסרב – זה ייראה כמו תבוסה. על שולחנו הצטברו הזמנות לאירועים ספרותיים אזטוריים מסביב לעולם. ובכן – מה נותר ללס לעשות מלבד להיענות לכולן?

וכך, מצויד באליבי המושלם, הוא עוזב את סן פרנסיסקו ויוצא למסע ספרותי חובק עולם; מסע שבמהלכו כמעט יתאהב בפריז, כמעט ימצא את מותו בברלין, יחמוק בקושי מסופת אבק במדבר סהרה, ירשום את עצמו בטעות לאתר התבודדות נוצרי בדרום הודו וייתקל, באי בודד באוקיינוס ההודי, באדם האחרון עלי אדמות שהוא רוצה לפגוש. היכנשהו בדרך ימלאו לו חמישים, ולכל אורכה ילוו אותו אהבתו הראשונה וזו האחרונה; כי למרות כל התאונות, הטעויות, ההנחות השגויות וההשמטות, לס הוא מעל לכול סיפור אהבה, הרהור מתוק-מריר על הזמן, על הזדמנויות אבודות ועל נפתולי הלב האנושי, שנכתב בידי סופר ש"הניו יורק טיימס" שיבח כ"מלהיב, מלודי, נוגע ללב ושנון".

תרגום: יואב כ"ץ

עיצוב העטיפה: טליה בר

לחצו לקריאת הפרק הראשון

הסופר אנדרו שון גריר משיב לשאלות הקוראים:

לס - בעיתונות

קראו את הפרק הראשון של לס באדיבות YNET

זוכה פרס פוליצר מסרב להיות "סופר להטב"י": "נלחם בדעות קדומות". אנדרו שון גריר, זוכ...

אמא שלו יצאה מהארון כמה שעות אחריו. אבא שלו סחב אותו לקמפינג כדי שיהיה סטרייט. ומייקל שייבון בישר לו על הזכ...

לס - ביקורות

""לס" הוא ספר מופלא על הפער בין אידיליה ומציאות, על התזכורת שהתבגרות היא לא רק משהו שעושים בגיל 14, 18 או 22; הוא ספר על העבר, ההווה, הציפיות, אי-התממשות, וחמור מכך – על התממשו...

לביקורת המלאה

נמרוד עופרן

"איך אפשר לא לאהוב את ארתור לס? לי נדמה שאי אפשר. גיבור הספר הזה, ששפת המקור בוודאי משתעשעת בלי סוף בשמו, Less (ואנו, הקוראים בעברית, יכולים בעיקר לנחש מתי ואיך) הוא אחת הדמויות האנושיות והמלב...

"לס, המתאר את מסעו של סופר בינוני ברחבי העולם, הוא הספר הכי כיפי שזכה אי-פעם בפרס. פוליצר רוצו לקרוא."

לביקורת המלאה

נועה שטרן, מוצ"ש

"מסעו הגרוטסקי של סופר כושל, הבורח מחתונת האקס שלו, עומד במרכז ספרו זוכה הפוליצר של אנדרו שון גריר • מודעות עצמית ושנינה מפוארת הופכות את הרומן ליצירה טרגית־קומית שובת לב."

לביקורת המלאה

דריה מעוד

"‘לס’ הוא ספר שנון, שופע הומור חומל, מלא רגעים קומיים בצד תובנות על החיים."

לביקורת המלאה

רונית דינצמן

"ספר קומי וכל כך נוגע ללב בו בעת.. ספר מהמם. כל כך כן ויפה. מדבר על הזדקנות ובדידות בצורה מאוד מרשימה ונוגעת בלב.. קוראים אותו בשניה והתרגום ממש ממש עובד."

לביקורת המלאה

eco99fm

"לס מביט היישר אל תוך התהומות שפעורות בחייו ומתקל אותן בעזרת הומור – לא מהזן הסרקסטי, הקל, אלא הומור אנושי, חם ומצחיק באמת."

אלעד בר-נוי, 7 לילות

"גריר מרומם את מסעו ההרפתקני של לס לכדי רומן חכם ושנון. זהו לא סיפור תיירותי מרומם נפש נוסח "לאכול, להתפלל, לאהוב", אלא סיפור מסע של חולשות, השפלות והומור עצמי, המסתיים בעונג ובקורטו...

National Book Review

"הכתיבה המבריקה של גריר, השזורה שנינות באופן כה אלגנטי, מערסלת בתוכה סיפור על גבר שמאבד הכול: את המאהב שלו, את המזוודה שלו, את הזקן שלו, את הכבוד שלו. לא יכולתי לאהוב את 'לס' יותר."

Washington Post

"אמא שלו יצאה מהארון כמה שעות אחריו. אבא שלו סחב אותו לקמפינג כדי שיהיה סטרייט. ומייקל שייבון בישר לו על הזכייה בפוליצר בזמן שחיתל כלבה. אנדרו שון גריר כתב ספר מצחיק על סופר הומו, שממש כמוהו ל...

לביקורת המלאה

אלעד בר-נוי