סיפורי ניק אדמס

סיפורי ניק אדמס

ארנסט המינגוויי

בין השנים 1925 ל-1933, פרסם ארנסט המינגוויי ששה-עשר סיפורים אודות דמות בשם ניק אדמס. הסיפורים היו פזורים באוספים שונים ולא לפי סדר כרונולגי מסוים. ב-1972, לאחר מותו של המינגוויי, לוקטו הסיפורים, סודרו כרונולוגית לפי חייו של אדמס, ונוספו להם קטעים שנמצאו לאחר מותו של המינגוויי ואשר לא פורסמו מעולם. מן המקבץ החדש צצה תמונה קוהרנטית של חייו של ניק – מילדותו במישיגן עד לבגרותו. חייו של ניק אדמס מקבילים לחייו של המינגוויי.

ניק אדמס הוא האב-טיפוס של הגיבור ההמינגוואי: דואג מהורהר, שאנן כלפי חוץ אך אומלל בנפשו וברוחו נוכח מעשי זוועה שאינו מסוגל להתקומם נגדם. עליו להתמודד לבדו עם הרוע, חוסר התועלת וחוסר הערך של הקיום. התבוסה היא בלתי נמנעת; רק תבוסה בכבוד יכולה להביא גאולה. מדמותו של ניק אדמס צצים ומופיעים גיבורי הרומנים המפורסמים ביותר של המינגוויי – ג'ייק בארנס מוזרח השמש, רוברט ג'ורדן מלמי צלצלו הפעמונים ופרדריק הנרי מהקץ לנשק.

תרגום הספר: יואב כ"ץ

עיצוב העטיפה: עדה רוטנברג

לצפייה בסרט תיעודי על ארנסט המינגוויי:

סיפורי ניק אדמס - ביקורות

"מתחת לחזות השקטה והנינוחה של הסיפורים מפרפרים דגי פורל גדולים, בדמות שאלות כבדות משקל על משפחה, מוסר, גזענות, זוגיות, גבריות ואמנות. "

חן אדלסברג

"הסיפור של ניק, של המינגוויי, הוא סיפור מצוין לקיץ, לחורף. זה סיפור גברי רב-און שמתאים לגברים, שמתאים לנשים. הוא מעורר תיאבון לחיים, להתבוננות בטבע, להתנסות. הסיפור של המינגוויי מצית תשוקה לקר...

לביקורת המלאה

תלמה אדמון, NRG

"פסגת יצירתו הקצרה של המינגוויי, שנמנית גם עם פסגות הספרות בכלל."

לביקורת המלאה

אריאל קריל

"נולדתי פעמיים. פעם בבית חולים כמו כולם, והפעם השנייה – זו שאני זוכר טיפה יותר טוב – היתה בגיל 12. כשאחזתי לראשונה בידי את "'סיפורי ניק אדמס'."

לביקורת המלאה

עוזי וייל