רוחות הרפאים של גויה

רוחות הרפאים של גויה

מילוש פורמן, ז'אן קלוד קרייר

אינס בילבטואה, בתו של סוחר עשיר המשמשת דוגמנית ומוזה של צייר החצר פרנסיסקו גויה, מואשמת בכפירה על-ידי האינקוויזיציה, נחקרת בעינויים ומושלכת לכלא. אביה הנואש מתחנן בפני גויה שיציל אותה. גויה פונה לידידו, האינקוויזיטור הכוחני והשאפתן לורנסו קסמרס, כדי שיעזור לו לחלץ את אינס. אולם לורנסו מנצל את תומתה של אינס היפה וזונח אותה לאנחות. כעבור כעשרים שנה, ממש לפני שצבא צרפת פולש לספרד, גויה – שאיבד כבר בינתיים את שמיעתו והפך לאדם קודר – נכנס לתקופתו היצירתית המפורסמת ביותר. לורנסו, שהוחרם בינתיים על-ידי הכנסייה וברח לצרפת, חוזר לספרד כתובע הראשי מטעם נפוליון וכתומך נלהב ברעיונות המרכזיים של המהפכה הצרפתית.

עם ביטול האינקוויזיציה על-ידי הצרפתים, יוצאים כל האסירים לחופשי וביניהם גם אינס שהקשר היחיד שנותר לה מחוץ לחומות הוא גויה. היא הופכת לבת חסותו, והוא יוצא לחקור את עברה. מפת הכוחות של אירופה ממשיכה להשתנות והתוהו ובוהו שב לספרד עם פלישת צבאו של ווילנגטון המבקש להשיב את השלטון לספרדים. לורנסו ניצב בפני פסק-דין מוות ומחפש בן-ברית חדש. שום דבר לא ימנע בעדו מלהציל את עצמו ומלהסתיר את הסוד שימיט עליו חרפה. העלילה של רוחות הרפאים של גויה מתרחשת בספרד בשנת 1792, על רקע דעיכתה של האינקוויזיציה הספרדית והדהוד קולה הגובר של המהפכה הצרפתית. העלילה מעמידה, זו מול זו, שתי תפישות מנוגדות של העולם – זו של הקיצוני הרוצה לשנות את העולם וזו של הצייר השואף לצייר את העולם כפי שהוא מתגלה לעיניו. הרומן חושף את המיסתורין שבציוריו של גויה, את ההילה סביבו כצייר ואת האווירה הסוערת בספרד של המאה ה-18, תוך כדי תיאור נוגע ללב של חיי הגיבורים.

תרגום הספר: אביטל ענבר

רוחות הרפאים של גויה - ביקורות

"יעל ישראל חושבת שדמותו של גויה בספרם של מילוש פורמן וז'אן קלוד קארייר היא דמות אבטיפוס לאמן ששומר על מעמדו מבלי לעשות הנחות לאמנותו"

לביקורת המלאה

NRG