תפילות לחטופות

תפילות לחטופות

ג'ניפר קלמנט

לֵיידִי-דִי גרסיה מרטינֶז האמיצה, המצחיקה והחכמה, נולדה לתוך עולם שמסוכן להיות בו נערה. בהרי גֶרֶרוֹ, מקסיקו, נשים צריכות להגן על עצמן, לאחר שהגברים שלהן עזבו בחיפוש אחר הזדמנויות במקומות אחרים. במקום זה, בצל מלחמת הסמים, גופות מתגלות בפאתי הכפר ומוחזרות לאדמה על ידי עקרבים ונחשים. בית הספר נפתח רק לפרקים, כאשר מצליחים למשוך מורה מתנדב מהעיר הגדולה למשך סמסטר. בגררו שולטים ברוני הסמים, ואמהות מחפשות את בנותיהן לבנים, או "הופכות אותן למכוערות" – גוזזות את שערותיהן, משחירות את שיניהן, כל דבר אחר העשוי להגן עליהן מפני אחיזתם הטורפת של הקרטלים. וכאשר רכבי הספורט-שטח השחורים דוהרים לתוך העיירה, ליידי-די וחברותיה מסתתרות כמו חיות בתוך בורות בחצר האחורית, מחוץ לטווח הראייה.

בעוד אמא שלה ממתינה לשווא לשובו של בעלה, ליידי-די וחברותיה חולמות על עתיד שיש בו תקוה יותר גדולה מאשר פשוט לשרוד, ומוצאות הומור ואחווה לנוכח חייהן הטרגים.

תפילות לחטופות מתאר תמונה מרגשת ומאירת עיניים של נשים באיזורים הכפריים של מקסיקו, ואת ההשלכות החבויות לעין של מלחמה לא צודקת. זהו רומן בלתי נשכח על חברות, משפחה ונחישות.

"תפילות לחטופות עוסק באלימות שלוחת רסן נגד נשים והרס קהילות עקב סחר הסמים במקסיקו, אבל טביעת העין של קלמנט, השפה הפיוטית שלה והאמינות המשכנעת של דמויותיה הופכים את המציאות הקטלנית לרומן מרגש ומקסים באופן טרגי." יאן מרטל, מחבר חיי פיי

 תרגום מאנגלית: יואב כ"ץ

עיצוב העטיפה: ענבל ראובן

תפילות לחטופות - בעיתונות

ג'ניפר קלמנט, מחברת "תפילות לחטופות", היא האישה הראשונה שנבחרה לנשיאת ארגון PEN  International.

פורסמה הרשימה הקצרה של פרס Pen/Faulkner ל-2015 ושמחנו, אם כי לא לגמרי הופתענו למצוא את ספרה המרגש ורב העוצמ...

הצצה ראשונה לתפילות לחטופות, הפרק הראשון רואה אור בגליון החדש של מנטה.

"שוברים שורות וחוטפים נערות. המציאות הקשה במכסיקו הביאה את ג'ניפר קלמנט לכתוב את תפילות לחטופות, ספר ש...

תפילות לחטופות - ביקורות

"ספר קולח מרתק מעניין ומזוויע כאחד… אולם באותה נשימה ניתן לומר שיש בו גם אחווה ועוצמה נשית שמנצחים כמעט כל רוע ומעניקים השראה… ממליצה מאוד על הקריאה בו!"

לביקורת המלאה

סיגי קדוש, תפוז

"על אף שיסוד העלילה אלים, זוהי קומדיה שחורה בעלת אחת הגיבורות המצחיקות והמרגשות ביותר של השנים האחרונות, המציגה נושא אמיתי באופן מפתיע ברעננותו. סיפור מעורר השראה על עוצמה נשית."

Psychologies

"כתוב באופן יוצא מן הכלל… סגנונה של קלמנט מאיר עיניים ומפתיע במקוריותו. תאורה של מקסיקו בת זמננו שובר ללבות; עולם מסוכן ומזיק לנשים, אבל הדיוקן של ליידי-די וסירובה להיות אחת הנערות החטופ...

Sunday Express

"הצלחת סגנונה של קלמנט טמונה ביכולתה להראות את הקומדיה השחורה בפרטים ולהעביר את תחושת הדחיפות כשהיא מתארת את התמונה הרחבה… יש סיכוי שספורת יכולה להשפיע."

Telegraph

"אמיץ וחדשני… לתערובת העשירה של המציאות הלא מוכרת יחד עם הפנטסטי השפעה קסומה משהו על הקורא. ג'ניפר קלמנט עושה שימוש ביכולות השירה להציג ראי למחשבות… עשוי לעילה."

The Times Literary Supplement

"קלמנט סופרת נפלאה… סגנון כתיבתה בעל עוצמה, פשוט ומקסים."

The Scotsman

"מקורי ביותר… סגנונה של קלמנט פואטי במובן האמיתי: מדויק כמו סכין ניתוחים, פיוטי מבלי להיסחף."

The Guardian

"במקצב פואטי מקסים משלה, קלמנט מתארת סיפור של נשים שלרוב נשכחות והממשיכות בחייהן למרות מלחמות הסמים… תפילות לחטופות מספר סיפור מורכב ורב שכבות… הכאב אמיתי, הסגנון שנון והסאב טקסט ח...

Kirkus Reviews

"קלמנט משוררת יותר ממתעדת, ונערות ונשות העיירה שהיא מתארת הינן דמויות מורכבות… קלמנט מטפלת בגלוי לב בחומר קשה… ובסופו של דבר מרשה לליידי-די להמשיך לחלום."

Publisher’s Weekly Publishers Weekly

"מצמרר… מרתק ומסחרר בקסמו… הרומן הינו שיר הלל מפעם לתושייתן של גיבורותיו וליכולתן להפגין נאמנות, חברות, חמלה ואהבה, אבל גם לכוחן של ספרות ושירה להפוך מציאות חשוכה למציאות מקבילה הכ...

New York Times