האישה בזהב

אן-מארי אוקונר

משפחת בלוך-באואר היתה שושלת יהודית רבת עוצמה שהטביעה את חותמה על חיי הכלכלה, החברה והאמנות בווינה של שלהי המאה התשע-עשרה. בן המשפחה, הסוחר העשיר פרדיננד באואר, הזמין מאחד הציירים המפורסמים בבירה התרבותית, גוסטב קלימט, דיוקן של אשתו אדֵלֶה בלוך-באואר. המפגש בין קלימט לאדלה היפיפייה הוליד את אחד הסמלים המובהקים של אמנות התקופה, הציור המפורסם "דיוקן אדלה בלוך-באואר".

האישה בזהב מתאר את מערכת היחסים בין קלימט לאדלה בעת שדגמנה לפניו. במעוף ותנופה של רומן ואיכויות של ספר עיון הוא משרטט את וינה התוססת, תוך מפגש עם דמויות כמו פרויד, הרצל ומארק טוויין, ומגולל את סיפורה של התמונה אשר הוחרמה על ידי הנאצים והוצגה לראווה על ידם  תחת השם "האישה בזהב". לאחר המלחמה התמונה הוצגה שוב תוך הסתרת מוצאה היהודי של אדלה, הפעם על ידי הממשלה האוסטרית.

שישים שנים לאחר החרמתה עמדה התמונה במרכז תביעה משפטית של יורשי משפחת בלוך-באואר נגד הממשלה האוסטרית. בית המשפט העליון של ארצות הברית נכנס אף הוא לתמונה, ולהחלטתו היתה השפעה עמוקה על עולם האמנות הבינלאומי. לפני שנים אחדות שבה ועלתה התמונה לכותרות כאשר נרכשה על ידי איש העסקים רון לאודר תמורת 135 מיליון דולר.

תרגום מאנגלית: יוני פורטוגלי

עיצוב העטיפה: עדה רוטנברג

לצפיה בטריילר הסרט

אדלה בלוך-באואר מאת גוסטב קלימט' וידאו ארט מאת Sebastian Cosor 

 

"אוקונור מנווטת בכישרון במסלולה של יצירת המופת של קלימט…

בראייה חודרת וזעם צודק. אם אהבתם את הדיוקן הנוצץ של קלימט
ואם לאו, לעולם כבר לא תוכלו להתבונן בו באותו אופן."
Washingtonian

"מדהים, שאפתני, מבוסס על תחקיר מעמיק… סיפור מרתק על
אמנות ועל מלחמת העולם השנייה."
The Washington Post

"אוקונור, שכותבת כמו סופרת של רומנים, מחיה דמויות מעוררות
השראה ומספרת סיפור רב־פנים, מרגש מאוד וחושפני, על כוחה
המעורר של האמנות ועל הצורך האינסופי בצדק."
Booklist Starred Review

קטעי עיתונות